
Favikona je ikona web stranice vidljiva na tabu preglednika ili na početnom zaslonu mobilnih uređaja. Saznajte kako ih kreirati.
Bez obzira koji tip web stranice imate, kompleksnu web trgovinu ili jednostavnu oglednu stranicu za vašu tvrtku, vjerojatno vas zanima vrlo korisno je imati u uvid u statistiku posjećenosti i saznati tko su vaši korisnici te kakva je njihova interakcija.
Prvi puta pušten je u javnost 2005. godine i od samog početka je vodeća platforma za mjerenje metrike. Prema statistici trendova alata za analizu prometa danas ga koristi 55% web stranica na cijelom internetu.
Postoji velik broj alternativa no Google Analytics je najpopularniji i što je još jako značajno, potpuno je besplatan. Zapravo, nije posve besplatan jer to ovisi o broju pregleda ali za tvrtke jest. Premium verzija plaća se čak 150 000 $ mjesečno. Aha, nije greška, ovdje stvarno ima 4 nula. Ali dobro je da kao tvrtka gotovo sigurno nećete dosegnuti takvu posjetu.
Besplatan rang donosi neka ograničenja:
Pomaže vam donositi odluke na temelju tih podataka – koje stranice bi mogli popraviti, koji tip sadržaja objavljivati, tko su vam klijenti
Neka od pitanja na koje uvidom u statistiku možete dobiti odgovor:
Za svaki podatak možete pogledati točno određeni datum ili odabrati raspon vremenskog razdoblja. Mogu se uspoređivati statistike za dva vremenska razdoblja, primjerice ako želite vidjeti razlike između prošlog i pretprošlog mjeseca.
Trebate imati kreiran korisnički račun. Ako već koristite Google usluge kao što su Gmail, Google Drive, Youtube itd. račun imate i potrebno je samo se prijaviti na njega.
Ako želite imati kontrolu sami si kreirajte nalog i proslijedite ga developerima. U slučaju da prestanete surađivati zbog bilokojeg razloga podaci će vam postati nedostupni ako se ne učini import iz njihovog korisničkog računa.
Dostupno vam je do otvorenih 100 računa međutim svaki račun može imati 50 svojstva. Ako planirate imati puno domena na računu najprikladnije je svaku domenu otvoriti kao zasebno svojstvo unutar jednog računa.
Potreban vam je kod za praćenje koji se može pronaći pod Tracking Code. U Admin postavkama, kopirajte kod. Ovaj kod ubacite unutar.
Ovisno o načinu izrade vaših stranica. Ako koristite WordPress, možda vam tema ima opciju za dodavanje ili ga možete dodati u jedan od brojnih WordPress dodataka. Možda vam je najlakše proslijediti ga vašem developeru koji će ga jednostavno ubaciti unutar <head> koda na stranicu.
Otvorite Admin sučelje, pronađite Property settings i opciju povezivanja Search Console.
Zbog količine mogućnosti i raznih gumba nadzorna ploča može djelovati komplicirano.
Na lijevoj strani nalazi se glavni izbornik, pod sekcijom “Izvješća” to su:
Ovaj tip izvještaja omogućuje vam praćenje korisnika u stvarnom vremenu, u tom trenutku kada pregledavate statistiku. Svaka interakcija ažurira se nekoliko sekundi nakon što se dogodi. Ovdje možete vidjeti koliko je ljudi trenutno na vašoj web stranici, s kojim stranicama ili događajima komuniciraju i koje su konverzije ciljeva dogodile.
Izvješće je korisno za testiranje novih promjena, primjerice provjere ako radi kod za praćenje, gledaju li korisnici novo objavljeni sadržaj, funkcionira li novo postavljena promocijai sl.
Ovdje možete pronaći informacije o dobi i spolu korisnika (Demografski podaci), koje stvari ih generalno zanimaju (npr. hrana i piće, sport, politika, automobili…), iz koje države surfaju, koje tehnologije koriste (npr. koji web preglednik, operativni sustav…). Većina ovih podataka je jednostavna za čitati i razumjeti.
Podaci o dobi i spolu publike omogućuju vam da preciznije odredite sadržaj, način obraćanja korisnicima, grafički dizajn i sl. Primjerice ako vam je publika ako vam je publika mladi između 18-24 godina drugačije ćete planirati strategiju rada nego ako vam je pulika penzioneri sa više od 65 godina.
Dobna skupina mlađih od 18 godina nije uključena u podatke.
Izvještaji akvizicije prikazuju na koji način dobivate promet, točnije iz kojih izvora: